Na czym polega praca testera oprogramowania?
Zastanawiasz się, jakie zadania do wykonania ma tester oprogramowania? Praca na tym stanowisku wymaga przede wszystkim posiadania, chociażby podstawowej wiedzy programistycznej, choć preferowane są osoby, które mogą potwierdzić swoje umiejętności w zakresie kodowania, np. poprzez ukończone kursy certyfikacyjne. Praca jako tester oprogramowania daje naprawdę wiele możliwości rozwoju, a mianowicie: – praca z dowolnego miejsca na ziemi, – pewną pracę w stabilnej branży, – świetne zarobki, które mogą sięgać pułapu sporo ponad 10 tys. złotych, – niesamowite perspektywy rozwoju swoje kariery zawodowej. Można więc powiedzieć, że warto zainwestować w kursy i poświęcić nieco więcej czasu na samokształcenie, aby zostać testerem oprogramowania.
QA Engineer, czyli tester oprogramowania – czym się zajmuje?
Praca testera oprogramowania jest nie tylko wysoce angażująca, ale także wymaga poświęcenia sporej ilości czasu nie tylko na szkolenia i kształcenie, ale i samą realizację zadań na takim stanowisku. Jako tester oprogramowania będziesz odpowiedzialny za:
- analizowanie poprawności funkcjonowania aplikacji i oprogramowania,
- budowanie scenariuszy testowych, które pozwolą na dokładną ocenę tego, czy stworzona aplikacja lub skrypt działa poprawnie,
- wyszukiwanie błędów w składni kodu, które mogą wpływać na problemy kompilacyjne,
- kontrolowanie zgodności stworzonego oprogramowania z dostarczoną dokumentacją.
Teraz już wiesz, co robi tester oprogramowania, a także, na czym polega ta praca. QA Engineer odpowiada przede wszystkim za to, aby w jak najkrótszym czasie wyszukać błędy w składni kodu aplikacji lub zaawansowanego oprogramowania, a także opracować odpowiednie metody ich zniwelowania. Pamiętaj – praca na tym stanowisku bywa stresująca, a także jest wysoce odpowiedzialna, gdyż to od testera zależy sprawność stworzonej aplikacji.
Ile zarabia tester oprogramowania w Polsce?
To, ile zarabia tester oprogramowania, zależy w dużej mierze od tego, jakimi dokładnie zadaniami zajmuje się na co dzień lub jak wiele zleceń jest w stanie przyjąć w skali miesiąca – dotyczy to głównie osób działających jako freelancerzy na własnej działalności gospodarczej. Wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wskazują, że tester oprogramowania w Polsce może zarabiać średnio w przedziale od około 6000 do 10 0000 złotych brutto. Ostateczna kwota miesięcznych zarobków zależy od umiejętności danego specjalisty, doświadczenia w branży, a także obejmowanym stanowisku. Jako Junior QA Engineer zarobisz na pewno mniej, aniżeli starszy tester oprogramowania.
Jakie kwalifikacje powinien mieć QA Engineer?
Odpowiednie kwalifikacje dla osoby, która chce objąć stanowisko testera oprogramowania to przede wszystkim takie, jak: ukończone kursy programistyczne, znajomość języków programowania potwierdzona certyfikatami. Warto też zaznaczyć, że tester oprogramowania powinien wyróżniać się zdolnością do analitycznego myślenia, komunikatywnością, kreatywnością w rozwiązywaniu problemów oraz wytrwałością do osiągania zamierzonych celów. Jeśli masz wszystkie powyższe cechy charakteru, a dodatkowo dobrze znasz języki programowania, prawdopodobnie będziesz wysoce pożądanym specjalistą w branży IT i przyczynisz się realnie do tworzenia funkcjonalnych i intuicyjnych aplikacji.
Jak zostać testerem oprogramowania? Krótki poradnik dla początkujących
Jeśli interesuje Cię praca testera oprogramowania, koniecznie weź pod uwagę fakt, iż stanowisko juniora obejmiesz nawet bez szerokiej wiedzy programistycznej. Możesz rozpocząć pracę przy analizowaniu podstawowych problemów związanych z działaniem aplikacji, np. błędne przekierowania, co nie wymaga ani doświadczenia, ani specjalistycznej wiedzy. Aby rozpocząć pracę jako QA Engineer i rozwijać się w tym zawodzie, wystarczy że:
- zainwestujesz w dobre kursy programistyczne,
- odbędziesz praktyki w renomowanej firmie zajmującej się testowaniem oprogramowania,
- postawisz na ćwiczenia praktyczne – zarówno w ramach szkoleń, jak i samodzielnie realizowanych czynności.
Zapamiętaj – aby zostać dobrym testerem oprogramowania, musisz stale inwestować w swoje kształcenie i zdobywać nowe umiejętności, by szybko eliminować nawet najbardziej uciążliwe problemy związane z oprogramowaniem.