Zespół cieśni nadgarstka spowodowany przez myszkę komputerową
Ci z nas, którzy spędzają większość dnia używając myszy komputerowej mogą cierpieć na tak zwany zespół cieśni nadgarstka, stan, który może powodować zapalenie i ból w całej dłoni, ramieniu i łokciu. Podpowiadamy, jakie są objawy i co najważniejsze, jak prawidłowo używać myszki, aby uniknąć tej dolegliwości.
Niektóre z najczęstszych objawów to:
- Czułość,
- Mrowienie
- Skurcze
- Słabość
- Utrata siły w rękach
Syndrom ten spowodowany jest uciskiem nerwu pośrodkowego w nadgarstku. Nerw pośrodkowy odpowiada za wrażliwość kciuka i palców długich. Z tego powodu pierwszymi objawami tej choroby jest drętwienie, mrowienie lub ból w tej okolicy.
Jednak dyskomfort może zacząć się w palcach, dłoni lub nadgarstku, a później może zacząć boleć również przedramię lub łokieć. Wreszcie, stan zapalny może powodować drętwienie całej ręki, z wieloma negatywnymi konsekwencjami, jakie może to mieć w codziennym życiu (utrata czucia, brak ruchu ręki, itp.).
Chirurgia może rozwiązać ciężkie przypadki
W łagodnych przypadkach operacja nie jest konieczna. Poprzez leczenie i serię ćwiczeń wzmacniających i elastycznych, możemy poprawić sytuację. Jednak w poważniejszych przypadkach, tj. gdy objawy utrzymują się lub pogarszają mimo ćwiczeń lub występuje wyraźny brak funkcji czuciowych i ruchowych (osłabienie), wskazana byłaby operacja w celu uwolnienia uciśniętego nerwu. W tym celu wykonuje się małe nacięcie w nadgarstku pacjenta, dzieli się tkanki, aby zlokalizować nerw pośrodkowy i poszerza się przestrzeń tranzytową, aby zmniejszyć ucisk.
Ćwiczenia zapobiegające syndromowi
Aby zapobiec temu syndromowi bardzo ważne jest wzmocnienie mięśni nadgarstków i rąk poprzez różne ćwiczenia, w których rozciąganie będzie najważniejsze.
Jednym z ćwiczeń, który działa bardzo dobrze na wzmocnienie nadgarstka jest trzymanie lekkiego ciężaru z wyciągniętym ramieniem i dłonią skierowaną w dół przez 15 do 30 sekund. Wskazane jest również oparcie łokcia na stole i zginanie nadgarstka do przodu i do tyłu przez kilka sekund w różnych seriach.
Istnieją również ćwiczenia rozciągające. Aby to zrobić, wyciągnij rękę przed siebie i zegnij nadgarstek kierując dłoń w stronę podłogi, jednocześnie używając drugiej ręki, aby zgiąć ją nieco, aż poczujesz lekkie lub umiarkowane rozciągnięcie w przedramieniu przez 15 do 20 sekund.
Dla uzyskania najlepszych efektów nie można zapomnieć o pracy nad elastycznością i muskulaturą palców. W tym celu można użyć piłek antystresowych, które pozwolą nam zginać palce przez kilka sekund w różnych seriach. Więcej metod radzenia sobie z tą dolegliwością poznasz w specjalistycznym portalu https://dolegliwosci.pl